101 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

Święto Niepodległości to najważniejsze polskie święto narodowe, obchodzone co roku 11 listopada, na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

101 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to dobra okazja, by przypomnieć sobie zawiłe losy naszego kraju, a także, by… posłuchać literatury i pośpiewać.

Tradycyjnie, jak co roku, uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny odbyła się w naszym kościele o godzinie 10:00.

Tuż po mszy św., dzięki inicjatywie ks. proboszcza Jerzego Janowskiego, mogliśmy gościć wspaniałe osobistości polskiej literatury:

prof. dr hab. Zdzisławę Mokranowską – zajmuje się historią i teorią literatury; jest autorką kilkudziesięciu rozpraw i artykułów poświęconych ewolucji form prozatorskich i poezji dwudziestego wieku.

prof. dr hab. Lecha Ludorowskiego– historyka literatury oraz jednego z najwybitniejszych znawców twórczości Sienkiewicza, a jednocześnie prezesa Towarzystwa im. Henryka Sienkiewicza.

Jerzego Bolesława Sprawkę– poetę, prozaika, eseistę.

Sympozjum poświęcone było życiu i twórczości Zofii Kossak oraz Henryka Sienkiewicza. To, co bezsprzecznie łączy dwoje twórców to duma z przynależności narodowej; odczytujemy te treści i emocje w Trylogii i Pożodze. Fakt, że dzieła Kossak -Szczuckiej porównywano do dzieł najwyższych, bez wątpienia świadczy o randze jej twórczości.

Sienkiewicz natomiast to zjawisko niepowtarzalne w polskiej kulturze

Spotkanie zakończyło się wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego.