Parafia Podwyższenia Świętego Krzyża

Miętne, ul. Główna 110, 08-400 Garwolin

Parafia erygowana w 1992 r.
Kościół parafialny murowany, wybudowany staraniem ks. Henryka Bujniaka, ks. Stanisława Maksymowicza i ks. Zbigniewa Daniluka.
Konsekrowany 03.12.1995 r. przez Ks. Bpa Jana Mazura.

Styl współczesny

Informacje:

Dekanat: Dekanat Garwoliński
Regon: P – 040076740-89110000
Liczba wiernych: 2 284
Inne wyznania:13
Odpusty: Podwyższenia Św. Krzyża
Cmentarze grzebalne: 0,5 km od kościoła
Księgi metrykalne: od 1992 r.
Wizytacja kanoniczna: 2018 – Biskup Piotr Sawczuk

Miejscowości należące do parafii:

Miętne Michałówka (1,5 km) Krystyna (2,5 km)

Szkoły:

Szkoły podst.:
Michałówka, Krystyna
Szkoły średnie:
ZS Miętne

Księża pochodzący z parafii:

KS. Tadeusz Skwarek SAC
O. Łukasz Gora

Siostry zakonne pochodzące z parafii:

s. Edyta Wirtek (albertynka)

Protest w obronie krzyży w Miętnem (1984)

Krzyże w ZSR w Miętnem pojawiły się w salach i na korytarzach po wydarzeniach Sierpnia 1980, natomiast z inicjatywy dyrekcji zaczęto je usuwać w okresie stanu wojennego motywując to świeckim charakterem szkoły. Znaczna część krzyży została zdjęta w listopadzie 1983, zaś 3 grudnia dyrektor Ryszard Domański polecił opiekunom pracowni zdjąć pozostałe krzyże, które zniknęły do dnia 5 grudnia. W związku z działaniami dyrekcji samorząd uczniowski złożył petycję z prośbą o uzasadnienie zdjęcia krzyży. 19 grudnia podczas apelu dyrektor Ryszard Domański uargumentował zdjęcie krzyży porządkiem prawnym i świeckim charakterem szkoły. W trakcie apelu około 30 uczniów na znak protestu wstało i odśpiewało „Nie rzucim, Chryste, świątyń Twych”.

Po odmowie ponownego zawieszenia krzyży w szkole przez dyrekcję w styczniu 1984 spór zaostrzył się i do marca krzyże były kilkakrotnie wieszane przez uczniów i usuwane przez władze szkolne. Po usunięciu ze szkoły wszystkich krzyży 5 marca ostatecznie samorząd uczniowski proklamował strajk okupacyjny w dniu 7 marca 1984. Do strajku przystąpiło około 400 uczniów. W związku ze strajkiem wojewoda siedlecki zawiesił zajęcia w szkole. 27 marca w ZSR w Miętnem wznowiono zajęcia dla około 90 uczniów którzy podpisali deklarację respektowaniu świeckiego charakteru szkoły. W czasie strajku o jego zakończenie zabiegał między innymi biskup siedlecki Jan Mazur, który negocjował porozumienie w sprawie krzyży w ZSR w Miętnem oraz represjonowanych uczniów i nauczycieli z wojewodą sieleckim oraz ministrem do spraw wyznań Adamem Łopatką. Strajk zakończył się 6 kwietnia 1984 zawieszeniem krzyża w szkolnej bibliotece na mocy porozumienia między Episkopatem i rządem.

Do uczniów z Miętnego płynęły głosy wsparcia z całej Polski i z zagranicy. Jan Paweł II przekazał im błogosławieństwo i pamiątkowe krzyżyki. Ksiądz Jerzy Popiełuszko przekazał specjalny list, bo śledzony przez SB nie mógł sam przybyć.

– Miętne było światełkiem, które zapaliło wielki ogień troski i szacunku do krzyża, pokazało, że ten znak jest ważny, że warto o niego walczyć – mówi ks. Sławomir Żarski.